Fakty i mity

mężczyzna skutki 2.jpg

MIT:

Gwałty na mężczyznach zdarzają się wyłącznie w więzieniach, stanowiąc wręcz symbol „więziennej rzeczywistości”.

FAKT:

Zjawisko przemocy seksualnej wobec mężczyzn jest obecne również poza murami zakładów karnych.

mit2

MIT:

Mężczyzna, który doświadczył gwałtu, zapewne jest homoseksualistą.

FAKT:

W badaniu, które przeprowadzili Isely i Gehrenbeck-Shim (1997) zdecydowaną większość mężczyzn, którzy zadeklarowali doświadczenie gwałtu, stanowiły osoby o orientacji heteroseksualnej.

mit3

MIT:

Kobieta nie jest w stanie zgwałcić mężczyzny, bo on zawsze ma ochotę…

FAKT:

Mężczyźni nie zawsze chcą współżyć z każdą kobietą proponującą im seks. Kobiety są w stanie zmusić mężczyzn do stosunku zarówno szantażem lub groźbą, jak i podstępem (alkohol, środki psychoaktywne) lub przemocą fizyczną / z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

mit4

MIT:

Mężczyzna nie jest w stanie osiągnąć wzwodu, gdy nie ma na to ochoty – jeśli miał erekcję lub wytrysk to znaczy, że miał ochotę na stosunek.

FAKT:

Erekcja często bywa skutkiem reakcji całego organizmu na bardzo silny stres. Bardzo często do wzwodu lub wytrysku nasienia dochodzi też pod wpływem fizycznej, wymuszonej stymulacji, niezależnie od odczuć emocjonalnych ofiary i poza jej kontrolą.

mężczyzna skutki 4.jpg

MIT:

Wykorzystanie seksualne to problem, który może dotknąć małoletnich chłopców, ale z pewnością nie dorosłych – „prawdziwy” mężczyzna nie pozwoliłby się skrzywdzić, bo jest zdolny do skutecznej samoobrony.

FAKT:

Wiele przypadków przemocy seksualnej wobec mężczyzn ma charakter bardzo brutalnego aktu zbiorowego. Nawet w przypadku aktu z pojedynczym sprawcą (również kobietą!) nie stosującym przemocy fizycznej, a podstęp lub szantaż, poszkodowani znajdują się w sytuacji, w której często są pozbawieni jakiejkolwiek możliwości obrony. Na pomoc mogą liczyć już po fakcie…