Jak realizujemy projekt

piesły 1

W skład naszej fundacyjnej ekipy wchodzą psy wspierające pracę gabinetową z osobami cierpiącymi na zaburzenia potraumatyczne: Bunia, Borys, Smart, Czort i Fiona. Zwierzaki doskonale wyłapują „trudniejsze” momenty terapii i wiedzą kiedy wejść pacjentowi pod rękę, żeby miał co ścisnąć, pogłaskać, gdzie skanalizować emocje, które go zalewają. Dzięki ich szybkim reakcjom i samej obecności pacjenci łatwiej znoszą rozmowy na temat bardzo trudnych doświadczeń – fizyczny kontakt z psem umożliwia im poczucie się bezpiecznie „tu i teraz”, ułatwiając radzenie sobie z intruzywnymi, wdzierającymi się myślami dotyczącymi zdarzenia traumatycznego.

Ale to oczywiście nie wszystko…

bor.jpg

W ramach projektu szkolimy psy asystujące dla osób z zaburzeniami potraumatycznymi. Psy te mają za zadanie towarzyszyć naszym podopiecznym na co dzień i pomagać im w radzeniu sobie z wyzwaniami związanymi z występującymi objawami. Nie jest łatwo dopasować psa do osoby cierpiącej na PTSD. To trudny i żmudny, wieloetapowy proces, polegający na dopasowaniu możliwości, zdolności i potrzeb obu stron. Zwierzęta muszą być skrupulatnie dobrane, gdyż pies nie może prezentować zachowań nieprzewidywalnych lub gwałtownych. Trener obserwuje zachowania zwierzęcia podczas szkolenia wstępnego i eliminuje te niepożądane, o ile jest to możliwe.

piesły 3.jpg

Psy, którym udaje się ukończyć szkolenie wstępne wymagają kosztownego szkolenia specjalistycznego, uwzględniającego już bardzo specyficzne potrzeby jego przyszłego opiekuna… Nie jest łatwo, ale biorąc pod uwagę korzyści – zdecydowanie warto!

piesły 2.jpg

Z racji tego, że temat jest w Polsce nowy, a wymagania wobec zaangażowanych w projekt ludzi i zwierząt są ogromne – musimy ciągle szkolić swoich trenerów. Szkolenia są czasochłonne, tak samo jak sam proces treningu psa asystującego. Przeszliśmy już etap specjalistycznych szkoleń trenerskich i pilotażowego szkolenia psów. Odbywamy konsultacje w sprawie psów przeznaczonych dla konkretnych osób dotkniętych PTSD. 🙂 Aktualnie szkolimy dwa psiaki rasy owczarek belgijski malinois dla BARDZO aktywnych, znających rasę podopiecznych! Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to pierwszy pies asystujący zakończy szkolenie jeszcze w grudniu 2020 r.

Trzymajcie za nas kciuki!

piesły 5.jpg