Ekipa

Poznaj ludzi tworzących Fortior – Fundację dla Wielu


madka

ANNA JASTRZĘBSKA
„Matka”. Założycielka i Prezes Zarządu Fundacji; pedagog, psycholog, psychotraumatolog, interwent kryzysowy, ratownik.

Absolwentka m.in. Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła podyplomowe studia z zakresu Psychologii Transportu na Uniwersytecie Warszawskim, a także podyplomowe studia z zakresu Psychotraumatologii oraz Psychologii Stresu i Interwencji Kryzysowej na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Ukończyła liczne szkolenia z zakresu psychologii traumy, pierwszej pomocy psychologicznej, negocjacji kryzysowych i interwencji kryzysowej. Terapeutka EMDR. Odbyła staż w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej; dyżurowała w Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego przy Telefonie Zaufania dla Weteranów Polskich Kontyngentów Wojskowych. Od kilku lat prowadzi szkolenia z zakresu pierwszej pomocy medycznej i psychologicznej. Współpracowała z wieloma stołecznymi organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ratownictwem i ochroną ludności. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Badań nad Stresem Traumatycznym i Polskiego Towarzystwa Terapii EMDR.

Specjalizuje się w pracy z osobami po zdarzeniach traumatycznych. Na co dzień prowadzi prywatną praktykę adresowaną do przedstawicieli służb mundurowych i ratowniczych borykającym się z zespołem stresu pourazowego. Jest autorką projektu „Tato, dlaczego tak się martwisz?”, obejmującego szereg bajek terapeutycznych dla dzieci.

W Fundacji FORTIOR udziela pomocy psychologicznej i medycznej mężczyznom, którzy doświadczyli przemocy seksualnej oraz osobom dotkniętym bezdomnością i wykluczeniem społecznym w ramach projektu Medycy na Ulicy. Anna koordynuje przebieg podejmowanych interwencji kryzysowych i nadzoruje psychologiczną stronę projektu „4 Łapy vs. PTSD”. W ramach „taktyki białej”, czyli walki z papierem, rozlicza każdą fundacyjną złotówkę – dzięki temu budżet zawsze się nam domyka.

Ciepła, miła, sympatyczna, ale kiedy trzeba bardzo bezpośrednia w słowach. Na co dzień miłośniczka tatuaży i gier planszowych.


paweł.png

PAWEŁ WIECZOREK
Wiceprezes Zarządu Fundacji. Ratownik. Specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy.

Absolwent Politechniki Warszawskiej – ukończył studia wyższe, podyplomowe oraz liczne kursy w obszarze ochrony środowiska, a także bezpieczeństwa i higieny pracy. Związany ze swoją uczelnią również zawodowo jako pracownik służby BHP. Przez kilka lat członek i skarbnik Polskiego Towarzystwa Higienicznego.

Paweł jest miłośnikiem psów i praca z czworonogami jest mu bardzo bliska – rozwijając zainteresowanie dogoterapią pracował jako wolontariusz w Stowarzyszeniu Zwierzęta Ludziom. Jako ratownik współpracował z wieloma organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ratownictwem i ochroną ludności – aktualnie działa m.in. w Fundacji Anikar i Fundacji Ratownictwo Motocyklowe Polska.

Dba o sprawne działanie realizowanych w Fundacji projektów. Aktywnie działa jako streetworker w ramach projektu „Medycy na Ulicy”, wspiera przebieg podejmowanych interwencji kryzysowych i zdobywa wiedzę, która pozwoli mu zostać jednym z trenerów psów w ramach projektu „4 Łapy vs. PTSD”. Pilnuje twardo papierów i ochrony danych – przy nim wszystko musi być dopięte na ostatni guzik.

Profesjonalista w każdym calu. Posiadacz ujmującego głosu, który sprawia, że Paweł wydaje się ostoją spokoju – ale cicha woda brzegi rwie… Uprawia tai-chi, lubi grę w Scrabble i woli jarmuż od czekolady.


małgosia.jpg

MAŁGORZATA KOZŁOWSKA
Zootechnik, pedagog, strażak-ochotnik, instruktorka dogoterapii.

Ratownik, od 2017 roku przewodniczka psa poszukiwawczo-ratowniczego. Absolwentka m.in. Wydziału Nauki o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz wielu szkoleń z zakresu dogoterapii i pracy z psem. Jako ratownik współpracowała z wieloma organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ratownictwem i ochroną ludności. Strażak w Ochotniczej Straży Pożarnej Falenty. Przez wiele lat związana ze Stowarzyszeniem Zwierzęta Ludziom.

Kobieta zafascynowana życiem. Stara się robić wszystko żeby jak najmniej komplikować rzeczywistość, w której żyje. Ciekawa ludzi, a jednocześnie głęboko zainteresowana zwierzętami.

W Fundacji pełni funkcję koordynatora instruktorów psów asystujących w ramach projektu „4 Łapy vs. PTSD”.

Gosia uwielbia pracę z końmi, na co dzień zajmuję się opieką i szkoleniem trzech psów rasy bearded collie (również udzielających się na rzecz naszych podopiecznych ). Korzystając ze swojej wiedzy w obszarze behawioryzmu stara się trzymać w ryzach naszego Pawła. Jeśli chodzi o efekty to zdania są podzielone…


agata 3.jpg

AGATA PARAFJAŃCZUK
Ratownik.

Uczestniczka misji humanitarnych na Bliskim Wschodzie i pasjonatka nowych rozwiązań w medycynie. Głęboko zainteresowana psychologią ofiar terroryzmu, prowadziła wykłady na temat fizycznych i psychicznych obrażeń kobiet – niewolnic seksualnych ze społeczności jazydzkiej po inwazji ISIS na Irak. Autorka bajki dla dzieci „Piesek z Karbali”, powieści „Afgański tryptyk” i szeregu artykułów dotyczących konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie. Streetworkerka w Stowarzyszeniu Pogotowie Interwencji Społecznej.

W Fundacji wspiera nas we wszystkim i zawsze jest pierwszą chętną do rozwiązania każdego pojawiającego się problemu. Specjalistka od pisania, więc weryfikuje wszelkie nasze pomysły związane z publikacjami i planami wydawniczymi. Streetworkerka w projekcie Medycy na Ulicy.

Mieszka z mężem Sebastianem i kotem Klarnetem. Jak widać na zdjęciach zamieszczonych na stronie – lubi tatuaże. Interesuje się kaligrafią i umie wyczarować z włóczki przeurocze cudeńka!


seb

SEBASTIAN PARAFJAŃCZUK
Ratownik medyczny, instruktor strzelectwa sportowego i bojowego, instruktor systemu walki MDS i Krav Maga, żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej.

Studiował na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, doświadczenia zawodowego nabywał w warszawskich karetkach.

Sebastian to profesjonalista. Osłucha, opuka, zdiagnozuje… i trafi. Oprócz trafnych decyzji urzeka skromnością, spokojem i humorem. Mówca ekonomiczny: mało mówi, dużo robi. Jak już się zdecyduje zabrać głos to z sensem i w konkretnym celu. Naturalny talent w zakresie pierwszej pomocy psychologicznej.

W Fundacji jest przede wszystkim streetworkerem w projekcie Medycy na Ulicy, ale wspiera nas swoim doświadczeniem we wszystkich obszarach fundacyjnej działalności. Dał się poznać jako negocjatorski talent.

Gotować potrafi (mistrz sosu czosnkowego), a do tego ma talent manualny i lubi sobie pomajsterkować. Wszyscy go kochamy i przytulaniem naruszamy jego strefę komfortu. 🙂


dorota.jpg

DOROTA MATYSZKOWICZ
Wytatuowana pielęgniarka z dwudziestoletnim stażem, mama czwórki dzieci.

Nie poprzestając na zdobyciu kwalifikacji pielęgniarskich dba o ciągły rozwój, zdobywając nową wiedzę i umiejętności. Zaczyna studia magisterskie z pielęgniarstwa na Wydziale Humanistycznym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu Negocjacji i mediacji oraz Psychologii Stresu i Interwencji Kryzysowej na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS.

Na co dzień pracuje w Wojskowym Instytucie Medycznym, w obszarze intensywnej terapii. Doświadczenie zawodowe w opiece paliatywnej zdobywała w hospicjach w Poznaniu i Krakowie; pracowała również w schronisku dla osób dotkniętych bezdomnością. Obecnie zaczyna szkolić się w zakresie pracy z psem oraz działa jako wolontariuszka w Grupie Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża Warszawa.
Jej zainteresowania oscylują wokół zaburzeń potraumatycznych w środowisku służb medycznych.

W Fundacji Dorota jest streetworkerką w projekcie Medycy na Ulicy, wspiera również projekt „4 Łapy vs. PTSD”.

Żyje w małym domowym ZOO ze swoim zwierzyńcem. Relaksuje się podczas stretchingu – deklaruje, że wysiłek fizyczny stawia ją na nogi. Utrzymuje, że nie ma poczucia humoru, ale my jej nie wierzymy.


michał.jpg
MICHAŁ ŁĘCZYŃSKI
Ratownik, ratownik pola walki, płetwonurek.

Absolwent Wydziału Ekonomiczno-Prawnego Wyższej Szkoły Gospodarowania Nieruchomościami oraz studiów podyplomowych z zakresu wyceny i zarządzania nieruchomościami. Przyznaje, że zawsze marzył o studiowaniu medycyny, ale odpadł na chemii… 😉

Od wielu lat prowadzi własną działalność gospodarczą. Trenuje strzelectwo sportowe i bojowe, taekwondo oraz kapap. Organizuje szkolenia z zakresu ratownictwa taktycznego i obronności w sytuacjach zagrożenia terrorystycznego w Polsce i poza granicami kraju.

Streetworker i interwent kryzysowy w projekcie Medycy na Ulicy. Z „Matką” stanowią duet, w którym Michał jest zwykle tym „złym policjantem”. Stanowczy, bezkompromisowy, uwielbia porządek, a jego poczucie humoru jest „niekonwencjonalne”, ale to facet z prawdziwie gołębim sercem. I do tego zawodowy kucharz!

Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych, więc jeśli czegoś nie da się zrobić, wzywamy Michała, a on to robi bez mrugnięcia okiem.

Chociaż jest dumnym patriotą i Warszawiakiem, spędził sporo czasu w krajach arabskich. Prywatnie mąż i tata dwóch synów. Miłośnik zwierząt, starych samochodów, pływania i sportów wodnych, dalekich podróży i zupy pho. Wieprzowiny i tłustego nie rusza. 😉


ola final.jpg

ALEKSANDRA ŁUKASIEWICZ
Ratownik.

Studentka pielęgniarstwa na Wydziale Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Do niedawna współpracowała z firmą zajmującą się dystrybucją sprzętu medycznego dbając o to, aby defibrylatory były w Polsce powszechnie dostępne w przestrzeni publicznej. Obecnie związana ze Stowarzyszeniem Pogotowie Interwencji Społecznej – pracuje jako streetworkerka w Mobilnym Centrum Poradnictwa.

Animatorka czasu wolnego. harcerka. Przez dwa lata związana z jedną z harcerskich grup ratowniczych.

Streetworkerka w projekcie Medycy na Ulicy.

Wspiera organizacje prozwierzęce i ideę dawstwa narządów. Hoduje dwa króliki, dwie świnki morskie, dwa szczury i afrykańskiego jeża Tuptusia. Lubi czytać i rozwiązywać zagadki logiczne. Planuje nauczyć się tańczyć. Trzymamy kciuki – roztańczona pielęgniarka to jest to!


kot 3

MACIEJ KOT
Żołnierz zawodowy, weteran działań poza granicami państwa

Żołnierz zawodowy z kilkunastoletnim stażem. Student na Wydziale Pedagogiki PEDAGOGIUM na kierunku Edukacja dla Bezpieczeństwa. Uczestnik dwóch misji poza granicami kraju (IX i XII zmiana PKW Afganistan); podczas wyjazdu został ranny.

Odznaczony Gwiazdą Afganistanu dwukrotnie, medalem pamiątkowym NATO ISAF, brązowym medalem „Za zasługi dla obronności kraju” oraz odznaką „Za Rany i Kontuzje” z jedną gwiazdką. Członek Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, aktywnie działający na rzecz organizacji. Streetworker w projekcie Medycy na Ulicy, dzieli się z nami swoim doświadczeniem wspierając projekt „4 Łapy vs. PTSD”.

Pojawia się, gdy chcemy wszystko zrobić „na już” – uczy nas cierpliwości i opanowania.

Pasjonat sportów ekstremalnych oraz kolarstwa szosowego. Przejechał 2500 km po Polsce w ramach Rajdu Pamięci 22 Poległych w Iraku, odwiedzając miejsca spoczynku poległych żołnierzy (to jest odległość dzieląca Warszawę od granic Portugalii, licząc w linii prostej!). Ma chłop kondycję i serducho!

Poza tym uwielbia książki o tematyce kryminalnej / sci-fi, relaksuje się przy muzyce… a z racji wyuczonego zawodu (Maciej jest ciastkarzem-cukiernikiem) stał się testerem naszych prób kulinarnych. Ciasto Ani i Bartka zjadł i żyje. Twardy jest…


młody

MARCIN OCHMAŃSKI „MŁODY”
Niezastąpiony asystent.

Uczeń liceum ogólnokształcącego, w klasie o profilu policyjno-prawnym. Ukończył podstawowy kurs pierwszej pomocy i interesuje się ratownictwem medycznym, ale wybiera się na studia prawnicze. Już teraz biega na wykłady z prawa karnego.

Oprócz wypełniania obowiązków związanych z edukacją pracuje w Klubokawiarni Życie Jest Fajne jako asystent osób z autyzmem. Streetworker w projekcie Medycy na Ulicy. Ze względu na młody wiek (którego mu wszyscy zazdrościmy), uniemożliwiający bezpośrednią pracę przy pacjencie, Marcin pełni rolę „białego”, czyli specjalisty od sprzętu, pracując w terenie ramię w ramię z medykami. Jest w tym naprawdę świetny i trudno nam wyobrazić sobie sprawną pracę bez niego.

Jego hobby to wspinaczka i jazda na monocyklu. Na jednym kole! JEDNYM!