Ekipa

Poznaj ludzi tworzących FORTIOR – Fundację dla Wielu


madka

ANNA JASTRZĘBSKA

„Matka”. Założycielka i Prezes Zarządu Fundacji; pedagog, psycholog, psychotraumatolog, interwent kryzysowy, ratownik.

Absolwentka m.in. Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła podyplomowe studia z zakresu Psychologii Transportu na Uniwersytecie Warszawskim, a także podyplomowe studia z zakresu Psychotraumatologii oraz Psychologii Stresu i Interwencji Kryzysowej na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Ukończyła liczne szkolenia z zakresu psychologii traumy, pierwszej pomocy psychologicznej, negocjacji kryzysowych i interwencji kryzysowej. Terapeutka EMDR. Odbyła staż w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej; dyżurowała w Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego przy Telefonie Zaufania dla Weteranów Polskich Kontyngentów Wojskowych. Od kilku lat prowadzi szkolenia z zakresu pierwszej pomocy medycznej i psychologicznej. Współpracowała z wieloma stołecznymi organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ratownictwem i ochroną ludności. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Badań nad Stresem Traumatycznym i Polskiego Towarzystwa Terapii EMDR.

Specjalizuje się w pracy z osobami po zdarzeniach traumatycznych. Na co dzień prowadzi prywatną praktykę adresowaną do przedstawicieli służb mundurowych i ratowniczych borykającym się z zespołem stresu pourazowego. Jest autorką projektu „Tato, dlaczego tak się martwisz?”, obejmującego szereg bajek terapeutycznych dla dzieci.

W Fundacji FORTIOR udziela pomocy psychologicznej i medycznej mężczyznom, którzy doświadczyli przemocy seksualnej oraz osobom dotkniętym bezdomnością i wykluczeniem społecznym w ramach projektu Medycy na Ulicy. Anna koordynuje przebieg podejmowanych interwencji kryzysowych, prowadzi psychoterapię zaburzeń potraumatycznych i nadzoruje psychologiczną stronę projektu „4 Łapy vs. PTSD”. W ramach „taktyki białej”, czyli walki z papierem, rozlicza każdą fundacyjną złotówkę – dzięki temu budżet zawsze się nam domyka.

Ciepła, miła, sympatyczna, ale kiedy trzeba bardzo bezpośrednia w słowach. Na co dzień miłośniczka tatuaży i gier planszowych.


bart

BARTŁOMIEJ MATYSZEWSKI

Wiceprezes Zarządu Fundacji. Ratownik medyczny, instruktor pierwszej pomocy  z wieloletnim stażem, strażak-ochotnik, dumny tata.

W ramach dbałości o ciągły rozwój i podnoszenie swoich kwalifikacji studiuje pielęgniarstwo, celując w specjalizację psychiatryczną i anestezjologiczną.                  Absolwent licznych szkoleń z zakresu problematyki stresu zawodowego w służbach ratowniczych oraz pracy z „trudnym” pacjentem.

Jako właściciel RATUJ.COM.PL prowadzi szkolenia z zakresu pierwszej pomocy medycznej – ma nieograniczone pokłady cierpliwości do kursantów i pacjentów, zwłaszcza tych najmłodszych. Na co dzień pracuje w stołecznym pogotowiu ratunkowym, więc zawsze ma do opowiedzenia wiele zabawnych historii „prosto z karetki”. Jako instruktor i ratownik współpracował z wieloma organizacjami zajmującymi się ratownictwem i ochroną ludności. Jest autorem jednej z pozycji wchodzącej w skład projektu „Tato, dlaczego tak się martwisz?”.

W Fundacji pełni funkcję koordynatora pomocy medycznej w czasie podejmowanych interwencji kryzysowych. Nadzoruje skierowany do osób dotkniętych bezdomnością projekt Medycy na Ulicy, w którym działa również aktywnie jako streetworker.              Wspiera swoim doświadczeniem projekt „4 Łapy vs. PTSD”.

Bartka poznacie po specyficznym poczuciu humoru, szerokim uśmiechu, szerokich plecach i wielkim, gołębim serduchu. Prywatnie jest miłośnikiem mopsów i baristą-hobbystą, który zawsze dba o dobre samopoczucie wszystkich wokół siebie serwując pyszną kawę i jeszcze pyszniejsze naleśniki.


paweł.png

PAWEŁ WIECZOREK                                                                                                                       

Wiceprezes Zarządu Fundacji. Ratownik, specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy.

Absolwent Politechniki Warszawskiej – ukończył studia wyższe, podyplomowe oraz liczne kursy w obszarze ochrony środowiska, a także bezpieczeństwa i higieny pracy. Związany ze swoją uczelnią również zawodowo jako pracownik służby BHP. Przez kilka lat członek i skarbnik Polskiego Towarzystwa Higienicznego.

Paweł jest miłośnikiem psów i praca z czworonogami jest mu bardzo bliska – rozwijając zainteresowanie dogoterapią pracował jako wolontariusz w Stowarzyszeniu Zwierzęta Ludziom. Jako ratownik współpracował z wieloma organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ratownictwem i ochroną ludności – aktualnie działa m.in. w Fundacji Anikar i Fundacji Ratownictwo Motocyklowe Polska.

Dba o sprawne działanie realizowanych w Fundacji projektów. Aktywnie działa jako streetworker w ramach projektu „Medycy na Ulicy”, wspiera przebieg podejmowanych interwencji kryzysowych i zdobywa wiedzę, która pozwoli mu zostać jednym z trenerów psów w ramach projektu „4 Łapy vs. PTSD”. Pilnuje twardo papierów i ochrony danych – przy nim wszystko musi być dopięte na ostatni guzik.

Profesjonalista w każdym calu. Posiadacz ujmującego głosu, który sprawia, że Paweł wydaje się ostoją spokoju – ale cicha woda brzegi rwie… Uprawia tai-chi, lubi grę w Scrabble i woli jarmuż od czekolady.


74187823_2569738709774240_3438799023337635840_n

ALEKSANDRA SŁOWICKA                                                                                                

Wiceprezes Zarządu Fundacji. Ratownik, fizjoterapeuta.

Ola to świeżo upieczona fizjoterapeutka, z nadzieją na wielką przygodę pracy w zawodzie. Absolwentka Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie. Już podczas studiów pokazała, że żadnej pracy się nie boi: sprzedawała buty, opiekowała się dziećmi, była też wolontariuszką w Akademii Przyszłości!

W Fundacji jest streetworkerką w projekcie Medycy na Ulicy. Stara się wspierać nas we wszystkim i dbać o ciepłą atmosferę w Zespole – to nasza specjalistka ds. integracji i zdrowego rozsądku.

Lubi poznawać nowe miejsca i ludzi. Czerpie siłę ze spotkań (i tych przypadkowych i tych planowanych od miesięcy). Inspiruje się historiami, których bohaterowie mimo przeciwności nie poddają się (pewnie dlatego do nas trafiła!). Doszukuje się dobra w każdym i stara się przypominać nam o tym, że takie podejście jest słuszne i dobre dla zdrowia psychicznego wszystkich zainteresowanych stron.

Ola lubi aktywny wypoczynek. Zwiedzanie Warszawy – za dnia rowerem lub nocą z perspektywy biegacza – to jest to! Powiedziała nam, że to dla niej świetna okazja, „żeby usłyszeć siebie, a potem błogo zasnąć i kolejnego dnia znowu zachwycić się człowiekiem”. Fanka niebieskiego koloru i cytrynowych lodów.


małgosia.jpg

MAŁGORZATA KOZŁOWSKA

Zootechnik, pedagog, strażak-ochotnik, instruktorka dogoterapii.

Ratownik, od 2017 roku przewodniczka psa poszukiwawczo-ratowniczego. Absolwentka m.in. Wydziału Nauki o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz wielu szkoleń z zakresu dogoterapii i pracy z psem. Jako ratownik współpracowała z wieloma organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ratownictwem i ochroną ludności. Strażak w Ochotniczej Straży Pożarnej Falenty. Przez wiele lat związana ze Stowarzyszeniem Zwierzęta Ludziom.

Kobieta zafascynowana życiem. Stara się robić wszystko żeby jak najmniej komplikować rzeczywistość, w której żyje. Ciekawa ludzi, a jednocześnie głęboko zainteresowana zwierzętami.

W Fundacji pełni funkcję koordynatora instruktorów psów asystujących w ramach projektu „4 Łapy vs. PTSD”.

Gosia uwielbia pracę z końmi, na co dzień zajmuję się opieką i szkoleniem trzech psów rasy bearded collie (również udzielających się na rzecz naszych podopiecznych ). Korzystając ze swojej wiedzy w obszarze behawioryzmu stara się trzymać w ryzach naszego Pawła. Jeśli chodzi o efekty to zdania są podzielone…


67244501_754529998299097_4199726142808129536_o.jpg

SEBASTIAN PARAFJAŃCZUK

Ratownik medyczny, instruktor strzelectwa sportowego i bojowego, instruktor systemu walki MDS i Krav Maga, żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej.

Studiował na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, doświadczenia zawodowego nabywał w warszawskich karetkach.

Sebastian to profesjonalista. Osłucha, opuka, zdiagnozuje… i trafi. Oprócz trafnych decyzji urzeka skromnością, spokojem i humorem. Mówca ekonomiczny: mało mówi, dużo robi. Jak już się zdecyduje zabrać głos to z sensem i w konkretnym celu. Naturalny talent w zakresie pierwszej pomocy psychologicznej.

W Fundacji jest przede wszystkim streetworkerem w projekcie Medycy na Ulicy, ale wspiera nas swoim doświadczeniem we wszystkich obszarach fundacyjnej działalności. Dał się poznać jako negocjatorski talent.

Gotować potrafi (mistrz sosu czosnkowego), a do tego ma talent manualny i lubi sobie pomajsterkować. Wszyscy go kochamy i przytulaniem naruszamy jego strefę komfortu. Od bardzo niedawna tata ślicznej Haliny!


michał.jpg

MICHAŁ ŁĘCZYŃSKI

Ratownik, płetwonurek.

Absolwent Wydziału Ekonomiczno-Prawnego Wyższej Szkoły Gospodarowania Nieruchomościami oraz studiów podyplomowych z zakresu wyceny i zarządzania nieruchomościami. Przyznaje, że zawsze marzył o studiowaniu medycyny, ale odpadł na chemii… 😉

Od wielu lat prowadzi własną działalność gospodarczą. Trenuje strzelectwo sportowe i bojowe, taekwondo oraz kapap. Organizuje szkolenia z zakresu ratownictwa taktycznego i obronności w sytuacjach zagrożenia terrorystycznego w Polsce i poza granicami kraju.

Streetworker i interwent kryzysowy w projekcie Medycy na Ulicy. Z „Matką” stanowią duet, w którym Michał jest zwykle tym „złym policjantem”. Stanowczy, bezkompromisowy, uwielbia porządek, a jego poczucie humoru jest „niekonwencjonalne”, ale to facet z prawdziwie gołębim sercem. I do tego zawodowy kucharz!

Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych, więc jeśli czegoś nie da się zrobić, wzywamy Michała, a on to robi bez mrugnięcia okiem.

Chociaż jest dumnym patriotą i Warszawiakiem, spędził sporo czasu w krajach arabskich. Prywatnie mąż i tata dwóch synów. Miłośnik zwierząt, starych samochodów, pływania i sportów wodnych, dalekich podróży i zupy pho. Wieprzowiny i tłustego nie rusza. 😉


ola final.jpg

ALEKSANDRA ŁUKASIEWICZ                                                                                                     

Ratownik.

Studentka pielęgniarstwa na Wydziale Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Do niedawna współpracowała z firmą zajmującą się dystrybucją sprzętu medycznego dbając o to, aby defibrylatory były w Polsce powszechnie dostępne w przestrzeni publicznej. Przez kilka miesięcy była związana ze Stowarzyszeniem Pogotowie Interwencji Społecznej – pracowała jako streetworkerka w Mobilnym Punkcie Poradnictwa.

Animatorka czasu wolnego. harcerka. Przez dwa lata związana z jedną z harcerskich grup ratowniczych.

Streetworkerka w projekcie Medycy na Ulicy.

Wspiera organizacje prozwierzęce i ideę dawstwa narządów. Hoduje dwa króliki, dwie świnki morskie, dwa szczury i afrykańskiego jeża Tuptusia. Lubi czytać i rozwiązywać zagadki logiczne. Planuje nauczyć się tańczyć. Trzymamy kciuki – roztańczona pielęgniarka to jest to!


81476389_1257302884466754_6562000491100766208_n.jpg

JOANNA PEŁKA                                                                                             

Studentka V roku kierunku lekarskiego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Wcześniej próbowała swoich sił na SGGW, w dziedzinie medycyny weterynaryjnej i biologii.

Streetworkerka w projekcie Medycy na Ulicy. Nie da się z nią rozmawiać o niczym poza medycyną. Naprawdę.

Nie ma dla niej lata bez wyjazdu na Woodstock / Pol’and’Rock Festival. Od niedawna miłośniczka samotnych wypadów w góry.

Chciałaby mieć więcej czasu, żeby przeczytać te sterty książek, które odklada „na później”, przejść swoją steamową bibliotekę gier i zwiedzić kawałek świata. Na razie jednak skutecznie zapełniamy jej kalendarz dyżurami na Dworcu! Lubi słuchać ludzi i uczyć się od innych. Prawie non stop słucha muzyki, lubi abstrakcyjny humor i memy, które nikogo innego nie śmieszą. 🙂 Mieszka z Papugiem (takim prawdziwym, skrzydlatym). Nie je mięsa, bo tak.


60729623_2733318106739323_7502664187953283072_o.jpg

DARIA KAŹMIERCZAK

Ratownik. 

Studiuje animację kultury i edukację nieformalną na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Na szkoleniu z kwalifikowanej pierwszej pomocy poznała trójkę naszych Wolontariuszy i nie tylko zdecydowała się wpaść do nas na Dworzec (i została!), ale pisze pracę licencjacką na temat siatki pomocowej dla osób w kryzysie bezdomności na przykładzie naszej działalności. Super, co?

Instruktorka harcerska, wychowawca kolonijny, animatorka. Miłośniczka pieszych wędrówek z plecakiem (szczególnie samotnie po Tatrach). Co jakiś czas farbuje włosy na różowo i marzy o zobaczeniu Himalajów z bliska. W wolnej chwili lubi brzdąkać na gitarze albo… ukulele! Na naszym dyżurze poznacie ją po tym, że albo śpiewa pod nosem, albo przynajmniej nuci. Zaczęła edukację w zakresie Polskiego Języka Migowego i chciałaby ją kontynuować. Wierzy, że człowiek jest z natury dobry. Każdy.

Absolutnie uwielbia krowy. 🙂 Atrybut: kolorowy, zapisany po brzegi kalendarz w Muminki.


82901518_110011903772330_3399910727287308288_n

MARCIN 

Ratownik medyczny, prawnik. 

To nasz supertajny Wolontariusz. Pracuje z nami ręka w rękę, ale ze względu na specyfikę swojej pracy zawodowej nie może się Wam pokazać.

Wspiera nas zarówno w działaniach Medyków na Ulicy, jak i w pozostałych projektach -jest specjalistą od beznadziejnych spraw prawnych.

Miłośnik wspinaczki, łażenia po lesie, podróży po świecie i solianki na wywarze rybnym.